HABERLER

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR (SSS)

 • Türkiye’de okumak için bilgi alabilir miyim?

Türk üniversitelerinde okuma şartları her üniversiteye, bölümlere eğitim seviyesine (lisans, Master, Pdh ) göre değişmektedir. Web sitemizdeki Ön kayıt formunu doldurarak gerekli bilgi ve belgeleri tam olarak gönderirseniz size detaylı bilgi verebiliriz. Kayıt için tıklayınız. https://issa.org.tr/ucretsiz-tercih-danismanligi/ (Ön kayıt yapmak ücretsizdir.) Bu formu doldurursanız size en uygun olan 2-3 üniversiteyi bulup şartlarını bildireceğiz ve davet mektubu göndereceğiz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN SUNUMU İNCELEYİNİZ

 • Türk üniversiteleri hangi dillerde eğitim veriyor?

Özel üniversitelerde genellikle İngilizce ve Türkçe eğitim verilmektedir. Ayrıca lisans üstü programlarda (Master, Pdh) bazı üniversiteler İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça da eğitim veriyor. Ancak Devlet üniversitelerinin çoğunda eğitim dili Türkçedir.

 • Türkiye de eğitim ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Eğitim ücretleri üniversiteye, bölümlere Şehirlere göre çok değişkendir. Eğitim ücretleri Özel üniversiteler daha yüksek (örneğin bilgisayar mühendisliği 3 000-8 000 USD / Yıl arasında değişir) fakat devlet üniversiteleri daha düşüktür.  (Örneğin bilgisayar mühendisliği 200-500 USD / Yıl arasında değişir.) Ancak Devlet üniversitelerine kayıt için YÖS sınavını geçmek zorundasınız ve genellikle eğitim Türkçe dilindedir. Özel Üniversitelerine kayıt sadece sizin diploma not ortalamanız ile yapılmaktadır ve çoğunluk ile eğitim dili İngilizcedir.

ISSA ile anlaşmalı üniversiteleri tercih eder iseniz size özel indirimler ve burslardan faydalanabilirsiniz. Anlaşmalı Üniversiteleri incelemek için tıklayınız.  https://issa.org.tr/anlasmali-universiteler/

 • Burs imkanlarınız var mı?

Genellikle özel üniversiteler web sitelerinde ilan ettikleri eğitim ücretleri üzerinden indirim yaparak çeşitli burslar vermektedir. Bu burslar sizin diploma notunuza ve bizim anlaşmalarımıza göre   %25 – %50 – %75 veya tamamen ücretsiz olabilir. Burs oranları ve şartları hakkında detaylı bilgi için öncelikli olarak Web sitemizden ücretsiz olarak ön kayıt yaptırmanız şattır. Ön kayıt için tıklayınız. https://issa.org.tr/ucretsiz-tercih-danismanligi/

Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin Yabancı öğrenciler verdiği daha detaylı burslar da vardır. Detay için tıklayınız.   https://www.turkiyeburslari.gov.tr/en

 • Eğitim ücretleri dışında ne kadar masrafımız olabilir?

Eğitim ücreti dışında en önemli harcamanız konaklama ve yemek masrafıdır. Ayrıca ulaşım, telefon, kırtasiye ve özel harcamalar da her öğrencinin tercihine göre değişir. Ancak İstanbul da ortalama 500 USD / ay, Ankara da 350 USD / ay ve diğer illerde 250USD / ay olarak planlayabilirsiniz.

 • Acente olarak size ayrıca bir danışmanlık ücreti ödeyecek miyiz?

Özel üniversitelere kayıtta sizden danışmanlık ve komisyon ücreti almıyoruz. Web sitemizden ön kayıt ücretsiz olup ön kayıttan sonra sizin ile iletişime geçiyoruz.  Ancak Devlet üniversitelerine kayıt   olmak   isterseniz (Tıp, Diş, Eczacılık ve Hukuk bölümleri hariç) danışmanlık ve Tercümanlık ücreti olarak 300- 800 USD alacağız. Ayrıca üniversiteye de her yıl eğitim ücreti ödeyeceksiniz. Devlet üniversitesinde okumak isterseniz sizin adınıza araştırmalara başlıyoruz. Sizleri Diploma notu, YÖS sınavı notu ve istediğiniz bölüme göre herhangi bir Devlet üniversitesine sizin adınıza kayıt yaptırıyoruz. Devlet üniversitelerinin çoğunda eğitiminin Türkçe olduğunu unutmayınız.

 • YÖS sınavı hakkında bilgi alabilir miyim? On line YÖS Sınavı yapılıyor mu?

YÖS sınavı Türkiye de devlet üniversitelerinde Lisans seviyesinde okumak isteyen yabancı öğrenciler için yapılan bir sınavdır. Ancak Master ve Pdh ‘da YÖS sınavı  gerekmez. Bazı özel üniversiteler burs vermek için de bu sınavı yaparlar. Özel üniversiteler YÖS sınav notu ve diploma notuna göre %25 -100 oranında değişen burslar (indirim) vermektedirler. Covid salgınından sonra On line YÖS sınavları başladı. Biz de bir partnerimiz ile   birlikte Online YÖS sınavı yapıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız. https://issa.org.tr/yos-on-kayit-formu/

 • Kayıt işlemlerinde hangi belgeler gerekir?

Gerekli belgeler ve şartlar her üniversiteye göre değişmektedir. Genellikle her üniversite Pasaport, Vesikalık Resim, Türkçe veya İngilizceye tercüme edilmiş Diploma ve Transkript (tüm yılların notunu gösteren belge) gerekmektedir. Ön kayıt formunu doldururken eksiksiz ve doğru olarak doldurunuz. Formu doldurmadan önce mutlaka kılavuzu inceleyiniz. Kayıt formu doldurma kılavuzu incelemek için tıklayınız.  https://issa.org.tr/form-doldurma-kilavuzu/

 • Web sitenizden ön kayıt yaptırdım. Ön kayıttan sonraki süreç nasıl devam edecek?

Web sitemizden ön kayıt yaptırdığınızda size Referans numarası da olan otomatik bir e posta gelecektir. Adı- Soy ad ve bu referans numarasını whatsap numaramıza (+ 90 541 932 36 59) mesaj gönderdiğinizde işlemlere başlayacağız. Öncelikli olarak sizin bilgi ve belgeleriniz Üniversitelere göndereceğiz. İsteğiniz bölümlerde size en uygun olan 2-3 üniversiteden ön kabul mektubu alıp size göndereceğiz. Siz bu üniversitelerden birsine karar verdiğinizde üniversiteye ön ödemeyi yaparak kesin kaydınız yapılacaktır. Eğitimler genellikle Eylül/, Ekim aylarında başlayacaktır. Size bildireceğimiz net tarihte Türkiye gelerek üniversiteye başlayacaksınız.

 • Vize işlemleri ve konaklama konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Maalesef şu an itibar ile sadece Üniversiteye kayıt işlemleri konusunda çalışıyoruz ve yardımcı olabiliyoruz.  İleriki yıllarda vize ve konaklama konularında da çalışmalarımız başlayacaktır.

 • Covid 19 Pandemisi nedeni ile belgelerimi tamamlayamıyorum ne yapmalıyım?

Maalesef bu yıl Covid salgını nedeni ile birçok aksamalar oluyor. Ancak Türkiye de geçici bir yasa ile Üniversite kayıt süreleri Kasım ayına kadar uzatıldı. Belgeleriniz tamamlayamıyorsanız bize bildiriniz sizin için özel izin alalım.  Ayrıca ülkenizden Covid Salgını nedeni ile yurtdışına çıkamıyorsanız derslere Aralık   ayında da başlayabilirsiniz. Bu aradaki dersleri On line olarak takip edebilirsiniz.

 • Lisans üstü eğitim almak istiyorum şartları nedir?

İlgili alanda bir üniversiteyi bitirmiş olmalısınız. Web sitemizden ön kayıt yaptırıp gerekli bilgi ve belgeleri gönderdiğinizde sizlerin adına araştırmalara başlıyoruz. Bazı üniversiteler yabancı dil seviyeniz belirleyen bir sınavı geçmenizi de isteyebilir. Ayrıca Türkiye de ve bu üniversitede niçin okumak istediğinizi anlatan bir   CV ve referans mektubu da istenmektedir. Sizlere ön kayıttan sonra detaylı bilgi vereceğiz.

Türkiye de Master 2 yıl, Pdh 4 yıl olup özel üniversitelerin çoğunda eğitim dili İngilizce ve Türkçedir. Ücretler, bölüme ve üniversiteye göre değişkendir.  Genelde eğitim ücretleri Master 4 000-8 000 USD / Total, PDH ise 7 000-17 000 USD / Total arasında değişir.

 • Türkiye’de kayıtlı olduğumuz üniversiteden başka üniversiteye geçebilir miyiz?

Evet. Türkiye de bir üniversiteye kayıt olup , bir yıl okudu iseniz sonraki yıl başka devlet veya özel üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Ancak çok kolay bir işlem olmayıp özel üniversiteden den devlet Üniversitesine   geçmenin şartları daha ağıdır. Not ortalamanız çok yüksek olması gerekir. Özel üniversiteden başka özel üniversiteye geçiş daha kolaydır. İlk yıl dil eğitimini bir üniversitede   bilim bölümünü başka bir üniversitede okuyabilirsiniz. Bu durumda sonraki üniversitenin Dil sınavını da geçmeniz gerekir.

 • Türkçe ve İngilizce bilmiyorum Türkiye de okuyabilir miyim? Dil kursuna gidebilir miyim?

Türk Üniversitelerinde bir yıllık Türkçe veya İngilizce yabancı dil kursları vardır. Bu bölümde bir yıl Türkçe veya İngilizce dil eğitimi alabilirsiniz. Kurs sonrasında üniversite de dil sınavına girip bu sınavı geçmeniz gerekir. Ayrıca özel dil kurslarında veya on line dil eğitimi ile de Dil öğrenebilirsiniz. Bu durumda üniversitenin kayıttan sonra yapılan dil kursunu geçmeniz gerekir.

Şayet siz Türkçe veya İngilizceyi iyi biliyorsanız bunu uluslararası sınavlara katılıp belgelemelisiniz. Her Üniversitenin kabul ettiği sınav notları web sitelerinde ilan edilmiştir. (TOEFL , EPE ,ILTSE, YEE vb) Üniversitedeki dil kurslarının ücretleri değişken olup web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

 • Web sitenizden ön kayıt yaptıktan kaç gün sonra üniversiteye kabul mektubu alabilirim?

Sizin kaydınız bize ulaştıktan sonra üniversitelere gönderiyoruz ve dosyanız incelendikten sonra kabul mektubu ortalama lisans bölümlerinde bir hafta, lisans üstü programlarda iki hafta sonra kabul mektubu gelir. Ancak evraklarınız eksik olur ise tamamlanmadan işlem yapılamayacağı için kabul mektubu alamazsınız. Özellikle diploma ve transkriptin (tüm sınıfların notlarını gösteren belge) İngilizce veya Türkçe tercümesi gerekmektedir. Süreci bizim ile Whatsap üzerinden sürekli sorabilir ve takip edebilirsiniz ( whatsap no : +90 451 932 36 59 ) . Ayrıca ilk gönderilen kabul mektubun geçici olduğunu unutmayınız.  Üniversiteye ön ödemeyi (yaklaşık 1000 USD   yıllık eğitim ücretinden düşülecektir) yaptıktan sonra kesin kabul mektubu alacaksınız ve bu kesin kabul mektubu ile vize vb işlemleri yapabilirsiniz.

 • Online düzenlediğiniz Webinar Seminerlerine nasıl katılabiliriz?

Her hafta çeşitli dillerde On line Seminerler düzenliyoruz, bu seminerlerde Türk üniversitelerini ve kayıt şatlarını anlatıyoruz. Seminer tarihleri için bakınız. https://issa.org.tr/webinar-takvimi/  On line Seminerlere katılabilmek için önce kayıt   olmanız   gerekir.  Seminere katılım ücretsizdir. Seminere kayıt için tıklayınız. https://issa.org.tr/webinar-kayit-formu/ Size göndereceğimiz linkten veya şifresiz girilebilen bu linkten ( https://eduinturkey.adobeconnect.com/english/ )   Seminerlerimiz canlı olarak izleyebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz .

Semineri izleyebilmek için Adobe Connect programını bilgisayarınıza veya cep telefonunuza indirmeniz gerekir. Adobe Connect Programı indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

ADOBE CONNECT DOWNLOADS AND UPDATES

 • Sizin ile en hızlı nasıl iletişimde olabiliriz?

Türkiye de okumak isterseniz ve Türk üniversiteleri ile ilgili sorularınız olur ise bize her zaman öncelikli olarak Whatsap numaramızdan (+ 90 452 932 36 59) yazabilirsiniz. Ayrıca Skype numaramızdan (+90 542 932 36 59) ve eduinturkey@issa.org.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz. Güncel duyuru ve gelişmeler için bizi web sitemizden ve sosyal medya hesaplarından takip ediniz.

Follow us on social media:

https://www.facebook.com/educationinturkey

https://www.youtube.com/educationinturkey/

https://www.instagram.com/educationinturkey/

www.eduinturkey.org        www.issa.org.tr

ISSA Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Derneği © 2018 | Tüm Hakları Saklıdır. | VR Ajans Ltd. Şti.

WhatsApp chat